W dniach 11- 13 marca klasa II E uczestniczyła w organizacji ogólnopolskiej Olimpiady kreatywności Destination Imagination (DI). Jest to jeden z największych na świecie, interdyscyplinarnych programów edukacyjnych dotyczącym kreatywności - dla dzieci, młodzieży i studentów. Pierwszego dnia młodzież miała za zadanie przygotowanie stanowisk a drugiego i trzeciego dnia zajmowała się obsługą olimpiady. Młodzież prowadziła sklepik z artykułami związanymi z Olimpiada, obsługiwała szatnie, recepcję, rejestrację i stołówkę oraz nadzorowała warsztaty. Każdy mógł obejrzeć zmagania drużyn, które przyjechały nie tylko z całej Polski ale również zagranicy.

Na zakończenie Organizatorzy zorganizowali specjalnie dla 2e szkolenie z programowania w Pythonie.

Praca była ciężka ale bardzo ciekawa.

Uczeń naszej szkoły Igor Redziński za pracę przy organizacji imprezy uzyskał tytuł Wolontariusza Roku.

Wszystkim bardzo podobała się inicjatywa. Może w przyszłości spróbujemy  jako drużyna zawalczyć z jednym z wyzwań.

więcej zdjęć

Kolejne spotkanie w ramach współpracy z Fundacją Civis Polonus

Najlepiej zastosować jedną z włączających metod, która pozwoli nam w prosty sposób na sprawdzenie opinii i potrzeb mieszkańców/ek lub członków/iń danej społeczności. W Civis z powodzeniem stosujemy np. metodę World cafe. Prowadzenie debat ćwiczyliśmy podczas ostatniego spotkania w ramach projektu Realny wpływ. Tematy, które wzięli na warsztat młodzi uczestnicy i uczestniczki z warszawskich szkół i rad młodzieżowych to m.in.:

usprawnienie komunikacji między uczniami/uczennicami a nauczycielami/kami i administracją szkół,

rozwiązanie problemu z wandalizmem i paleniem na terenie szkoły,

uatrakcyjnienie metod nauczania tak, by lepiej angażować młodych ludzi i sprawiedliwiej doceniać ich wysiłki,

stworzenie miejsca do relaksu i miłego spędzania czasu w szkole,

poprawienie jakości wyposażenia szkół (m.in. łazienek).

 

W projekcie biorą udział warszawskie licea i młodzieżowe rad dzielnic:

Liceum Filmowe i Kreacji Gier Wideo

XLIII Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie

XXV LO im. Józefa Wybickiego

Samorząd Uczniowski IV LO im. Adama Mickiewicza w Warszawie

XLV Liceum im. Romualda Traugutta

LXV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im gen Józefa Bema

Młodzieżowa Rada Dzielnicy Mokotów

Młodzieżowa Rada Bielan

Młodzieżowa Rada Dzielnicy Targówek

Więcej o projekcie https://civispolonus.org.pl/.../realny-wplyw-wzmocnienie...

Młoda Warszawa

Miasto Stołeczne Warszawa

---

Projekt Realny wpływ jest finansowany przez m.st Warszawę oraz realizowany w ramach wdrażania polityki młodzieżowej m.st. Warszawy.

Polityka to dokument strategiczny zawierający kierunki zmian, w których miasto powinno się rozwijać, by młodzi czuli się tu dobrze. Pełni funkcję przewodnika dla dorosłych pracujących z młodzieżą lub na jej rzecz. Z zapisami polityki zapoznać się można na stronie https://dzialam.um.warszawa.pl/polityka-mlodziezowa

 więcej zdjęć

Jeden z głównych wniosków diagnoz, którą przeprowadzili młodzi ludzie w swoich szkołach był brak papieru toaletowego i mydła w łazienkach w szkołach. Wybickiego reprezentowali Dominik, Bartosz, Antek, Igor i Vlada. Uczestnicy spytali uczniów w swoich szkołach „Co się Wam podoba w naszej szkole?” a „Co chcielibyście zmienić?”. W badaniu w sumie wzięło udział 2889 uczniów z 13 warszawskich szkół ponadpodstawowych. Kolejnym krokiem będzie wybór przewodniego tematu działania, którym zajmie się każdy zespół i rozpoczęcie debat z władzami dzielnic i dyrekcjami szkół. Trzymamy kciuki za wprowadzania przez Was pozytywnych zmian!

Projekt pt. „Realny wpływ” przeprowadzono przy współudziale:

Fundacja Civis Polonus,

Młoda Warszawa

Miasto Stołeczne Warszawa

Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

więcej zdjęć

W ramach programu Wars i Sawa” nasi uzdolnieni plastycznie uczniowie mogli zaprezentować swoje prace w przestrzeni szkoły. Na szkolnym korytarzu można do końca stycznia podziwiać nagrodzone w konkursie „Tuwimiada” ilustracje do wierszy najsłynniejszego ze Skamandrytów. W następnym półroczu obiecujemy kolejna odsłonę Waszych talentów.

Chcemy dać KAŻDEMU młodemu człowiekowi wpływ na to, czym się zajmuje samorząd uczniowski i młodzieżowa rada.

Na ostatnich warsztatach przygotowaliśmy się do robienia diagnozy. W klasach uczestnicy przeprowadzą lekcję, której celem będzie zebranie opinii i sformułowanie wniosków uczniów na temat działania szkoły. Uczestnicy projektu porozmawiają z rówieśnikami i zbiorą odpowiedzi na pytanie „Co się Wam podoba w szkole, a co chcielibyście ulepszyć?”

Powodzenia!

Liceum Filmowe i Kreacji Gier Wideo

XLIII Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Warszawie

XXV LO im. Józefa Wybickiego

Samorząd Uczniowski IV LO im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Młodzieżowa Rada Dzielnicy Mokotów

Młodzieżowa Rada Dzielnicy Wola

Młodzieżowa Rada Dzielnicy Targówek

Na kolejnych warsztatach przygotujemy się do prezentacji wniosków z diagnoz w trakcie debat w szkołach i dzielnicy.

Projekt "Realny wpływ. Wzmocnienie dialogu obywatelskiego w warszawskich szkołach i dzielnicach" finansowany jest ze środków Miasto Stołeczne Warszawa, Młoda Warszawa

więcej zdjęć

 

Nasze liceum zebrało fundusze na zakup artykułów piśmienniczych dla dzieci z jednej ze szkół w Tanzanii. Kolorowe kredki, papiery, ołówki, długopisy i farby trafiły wprost do afrykańskiego buszu. Troskliwie przewiezione i spakowane w świąteczne paczki sprawiły dzieciakom mnóstwo radości. Fundacja To Help Africa składa serdeczne podziękowania wszystkim Darczyńcom.

W ramach poszerzania kompetencji językowych i interpersonalnych nawiązaliśmy współpracę ze „Szkołą Liderów” i wszystkie klasy trzecie oraz dwie – 2a i 2f – na przełomie września i października uczestniczyły w fascynujących warsztatach „Euroweek” w Dusznikach Zdrój i Międzygórzu. Uczniowie podczas wyjazdu nauczyli się przełamywać bariery językowe poprzez występy przed dużą publicznością. Zajęcia pomagały im także pokonać bariery psychiczne, nawiązać nowe relacje koleżeńskie, międzyklasowe, otworzyć się przed innymi, co z pewnością w przyszłości poskutkuje wiarą w siebie. Podczas warsztatów zaskakiwali wielką kreatywnością, a nawet niektórzy odkryli niezwykłe uzdolnienia aktorskie.

wiecej zdjęć

27.09.2023 odbyła się gala wręczenia certyfikatów "Wars i Sawa"- szkoły wspierającej uzdolnionych i honorowych wyróżnień Prezydenta M.St. Warszawy. Mamy zaszczyt powiadomić, że nasze liceum - XXVLO im. J.Wybickiego dołączyło do wąskiego grona szkół z certyfikatem.

więcej zdjęć